Hiç Lokanta – Ayın Yıldız Tabağı: Dry Aged Sinkonta

Urla’da sonbaharın hafif serin rüzgarları ve üşütmeyen yağmurlarıyla kendini hissettirdiği mevsimin en huzurlu ve bereketli zamanları geldi. Bizim için her mevsimin yansıttığı güzellikler farklı olsa da doğanın insana hediyesi gibi sanki bu serin yağmurlar. Sarı sıcak yaz günlerinden sonra serinleyen ormanların bize sunduklarının daha da lezzetlendiği ve sofralarımızı güzelleştirdiği bir gerçek.

Ormandan tabağa olan hikayemizde bizi besleyen, bize ilham veren şey tam da bu aslında. Hiç Lokanta olarak her mevsim düzenli menü değişikliği yapıyoruz ve mevsimin ritmini yakalamaya özen gösteriyoruz. Urla’nın sonbahar mevsimiyle övündüğü hem tatlı hem tuzlu olarak tüketilebilen mucizesi ise: balkabağı.

Kuru dinlendirme yöntemiyle 15 gün balmumunda bekleterek hazırlanan balkabağımız.
Kuru dinlendirme yöntemiyle 15 gün boyunca balmumunda bekletilen balkabağımız.

Yerel Urla mutfağının en geleneksel ve eski yemeklerinden biri olan SİNKONTA hatta en eski adıyla ‘kabak zıngata’. Eski bir Girit yemeği olan ve en yaygın tarifiyle ince ince doğranan kabakların, soğan ve kırmızı biberlerle aynı fırında pişirilip servis edilmesiyle ortaya çıkmasıdır. Hiç Lokanta olarak başlangıç noktamız olan ormandan tabağa fikriyle yeni bir yorum getirdiğimiz bu tabağımız ayın yıldızı olarak sonbahar menümüzde yerini alıyor

Şef Ekin Can Kün’ün yeniden yorumladığı ve kuru dinlendirme (dry age) yöntemiyle 15 gün bekleterek hazırladığı sinkonta, kürlenmiş kırmızı soğan ve ormandan topladığımız yabani sakızlı tahin sosuyla servis ediliyor. Sonbahara özel bu yıldız tabağımızı Hiç Lokanta’da tadabilirsiniz.

Ormandan toplanan yabani sakızlı tahin sosuyla sinkontamız.

Sinkonta’dan söz etmişken Yerel Urla mutfağının en iyi temsilcilerinden olan sevgili Şef Dilek Yetkiner ile ‘Anneannemin Urla Mutfağı’ atölyelerimize de @urlacookingclass’ta çok yakında başlıyoruz. Detaylı bilgi için bize DM ‘den yazabilirsiniz.

Peki siz balkabağından neler yapıyorsunuz? Tariflerinizi bizimle paylaşır mısınız?

ceren@hicoliveoil.com

all author posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are makes.

preloader