fbpx

ZEYTİNYAĞI HAKKINDA DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR

Riviera zeytinyağı nedir? Özellikle kızartma yaparken riviera kullanılması gerektiği çünkü sızmanın daha çabuk yandığı söyleniyor. Doğru mu?

Sağlık bekçiliğimizi yapan, zeytinyağının içinde bulunan ve antioksidan görevini yapan fenoller, natürel sızma zeytinyağında en yüksek düzeydedir. Zeytinyağı diğer yağların aksine200-210 dereceye kadar yanmaz. Önemli olan kızartma yağınızı bir kereden fazla kullanmamak ve besinleri uzun süre kaynar yağda tutmamaktır. Ancak natürel sızma değerli bir besin, hem de pahalı… Onu ısıtarak tüm bu değerlerini yok ederiz. Bu nedenle kızartmalarda riviera kullanılmasını tavsiye ederim. Yenemeyecek kalitesizlikte olan zeytinyağları ısıl işlem görür (rafinaj işlemi) ve içine yüzde 10 oranında natürel sızma zeytinyağı veya natürel birinci kalitede yağ katılır. Bu yağlara riviera diyoruz. Riviera hiçbir besin ve aroması olmayan ancak 200-201 dereceye kadar yanmayan bir rafine edilmiş zeytinyağıdır. Rivierayı kızartmalarınızda kullanabilirsiniz. Zeytinyağını doğru kullanmak isteyen kişilere önerim farklı kalitede zeytinyağlarına mutfaklarında yer açmalarıdır. Şöyle ki erken hasat bir natürel sızma zeytinyağı sadece çiğ tüketim için uygundur. Kahvaltı sofrasının vazgeçilmezidir. Tüm aromalar ve besin değerleri en üst seviyededir. Adeta bir sağlık iksiridir. Geç hasat bir natürel sızma zeytinyağı ise yemek pişirirken, pasta ve böreklerde rahatlıkla kullanılabilir. Yemeğinizin rayihasını asla bozmaz ve çok hafifletir sanılanın aksine… Aynı zamanda bir erken hasata göre nispeten daha az besin değeri ve aroma içermesine rağmen çiğ tüketime de uygun çok lezzetli bir yağdır. Riviera ise kızartmalar için bulundurulmalıdır.

Zeytinyağında Kalite terimleri ve etiket okuma:

“Natürel Sızma” bir kalite terimidir. Yağın asitliğinin 0,8 in altında, tat ve kokusunun kusursuz olduğunu garanti eder. Riviera ise (adının bu kadar gösterişli olmasına kanmayın) yemeklik kalitenin en altıdır. Besin değeri yoktur. Bu nedenle yemekleri pişirirken az miktarda Natürel Sızma zeytinyağı kullanıp, servis esnasında  yemeği Erken Hasat Natürel Sızma ile lezzetlendirmek ve şifalandırmak, zeytinyağını en doğru tüketme şeklidir.

Zeytinyağının dilinizde acılık ve boğazınızda yakıcılık hissi bırakması iyiye işarettir. Acılık ve Yakıcılık zeytinyağında aranan en önemli kalite kriteridir.  Bu, yağın besin değerlerince zenginliğinin ifadesidir.

Zeytinyağının rengi bir kalite kriteri değildir. Renginin yeşil oldukça kalitesini arttığı görüşü yanlıştır.

Plastik ambalajda Natürel Sızma olmaz. Sakın plastikte zeytinyağı tutmayın. Zeytinyağında bulunan özel bir kimyasal bileşen, plastikteki kansorojen madde dioxin ile etkileşime girerek zehirli maddenin yağa karışmasına neden olur. Zeytinyağı için en iyi ambalaj hava almayan koyu renkli cam şişe veya tenekedir.

Zeytinyağının raf ömrü nedir?

Filtre edilmiş bir zeytinyağının raf ömrü 2 yıldır. Filtre edilmemişse 2 ay içinde tüketilmelidir. Aksi takdirde yağınız bayatlar.

Cevap bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar yapılır.